С І Ч Е Н Ь

Період зимівлі – дуже важливий момент у житті бджіл. Від якості зимівлі залежить подальша діяльність сім’ї, її розвиток, а отже і її продуктивність.
Щоб перевірити загальний стан бджіл, які зимують, бджоляреві достатньо прийти до них тільки один раз. В основному впродовж цього часу він займається підготовкою до майбутнього сезону: виготовляє та ремонтує вулики, робить рамки.
Насамперед бджоляр повинен орієнтуватися на природнокліматичні умови в тому тому районі де розташована пасіка, на характер зимівлі (на волі або в зимівнику) бджіл, на те, наскільки добре були забезпечені сім’ї кормовими запасами.
Різні кліматичні зони характеризуються своїми природними умовами. В одній зоні зима може бути порівняно м’якою, малосніжною, нетривалою; в іншій – з товстим сніговим покровом і низькими температурами; у третій – помірно холодною, але тривалою; у четвертій – з малим сніжним покровом і тривалим періодом дуже низьких температур. Залежно від цього бджоляр і контролює зимівлю на своїй пасіці. Якщо бджоли зимують на волі й раптом вдарили сильні морози, бджоляр повинен утеплити вулики. У тих районах, де зима тривала, малосніжна й дуже холодна, бджоли зазвичай не зимують на волі. Вулики заносять в спеціально обладнані зимівники.
Січневе зниження температури – справа звична. Щоб воно не викликало занепокоєння бджіл, отвір приточної та витяжної вентиляцій зменшують або зовсім закривають. Температура в зимівнику має бути не вище 0-2 оС. Входити в зимівник слід обережно, не видаючи голосних звуків. За допомогою гумової трубки прослуховують бджолині сім’ї. З вулика має чутися рівне та спокійне гудіння бджіл. Бджоляр при необхідності регулює температуру в зимівнику, використовуючи систему вентиляцій, звертає увагу на хапах у зимівнику (від хворої сім’ї йде різкий гнилісний запах), не більше одного разу на місяць забирає сміття й підмор із дна вуликів (нижній льоток не повинен бути закритий підмором, оскільки погіршується вентиляція в середині вулика, а при зимівлі на волі, крім вентиляції, при настанні теплої погоди наявність великої кількості підмору біля льотка утруднює вихід бджіл на обліт).
При підвищенні температури в зимівнику на 3-4 оС бджоли починають непокоїтися у вуликах, відбувається розпад клуба, бджоли виходять з вуликів, що призводить до їх загибелі. Тому потрібно уважно спостерігати за змінами температури зовнішнього повітря, а з настанням несподіваного потепління необхідно відвідати зимівник і поглянути чи не турбуються бджоли. Велика кількість підмору на підлозі вказує на занепокоїння бджіл, причину якого необхідно з’ясувати й усунути.
У сильних сім’ях у період зимового спокою зберігається рівна температура – близько +15 оС. У слабких сім’ях у середині клуба температура в цей період вища й відзначається різким коливанням. Для підтримки нормальної температури бджоли слабких сімей витрачають набагато більше енергії, тому споживають значно більше корму.
Якщо у вуликах слабких сімей мало залишилося кормових запасів, бджіл обов’язково підгодовують медовим тістом (канді).

Залишити коментар