Л Ю Т И Й

У лютому слід збільшити кількість відвідувань пасіки до 2-3 разів на місяць. Усе частіше трапляються сонячні дні, прогрівається повітря. У лютому з підвищенням температури клуб бджіл поступово розширюється в усіх напрямках. Насамперед потрібно підсилити вентиляцію, збільшити льоткові отвори, притінити верхній та нижній льотки, забрати підмор, оглянути льотки на наявність на них слідів проносу. Визначають якість та кількість корму в гніздах. В цей час підвищується життєдіяльність бджіл. Молоді матки починають яйцекладку, їх продуктивність в цей час складає 25-30 яєць на добу. У бджіл, які зимуюють на волі, розплід може з’являється трохи раніше.
Найчастіше надання допомоги нездоровим сім’ям у цей період є наслідком поганої підготовки восени.
Стан бджіл, які зимують, визначають за звуком. При хорошому стані звуку майже не чути, при підвищеному гудінні можна стверджувати, що у вулику надмірно низька або висока температура.
Обходячи вулик за вуликом, бджоляр прослуховує кожен з них. При цьому він одночасно має оглянути передню стінку й льоток кожного вулика: чи не має слідів проносу бджіл або слідів мишей (калу, погрижених бджіл). У своєму журналі бджоляр відзначає всі дані про стан кожного вулика, обов’язково ставить дату огляду пасіки.
Прослуховують вулики за допомогою трубки або приклавши вухо до стінки вулика чи льотка. Якщо до слуху доноситься тихе, рівне гудіння, а на легке постукування по стінці вулика бджолина сім’я відповідає дружним шумом, що поступово затихає, то бджоли зимують добре. Якщо з вулика чується слабкий шелест крил, що нагадує шелест сухого листя, то це означає, що сім’я голодує, тому їй терміново необхідно видати кормові запаси.
Якщо у вулику чується недружне гудіння, окремі “жалібні” звуки, то сім’я втратила матку.
Стукати та клацати по вулику для того, щоб прослухати сім’ю, не рекомендується, оскільки бджоли обов’язково почнуть непокоїтися, а це призведе до підвищення температури всередині гнізда.
Якщо біля льотків зібрався підмор, його видаляють особливим дротяним гачком. Усе сміття збирають у спеціальну скриньку, після чого спалюють. За кількістю підмору складають думку про зимостійкість кожної бджолиної сім’ї. Якщо його виявиться багато, то це сигнал про хворобу сім’ї.
Для полегшення спостереження за вуликами в льотки з початком зимівлі вкаладають білі аркуші паперу, що їх оглядають при кожному відвідуванні пасіки. На аркуші можна вчасно помітити сліди проносу бджіл, часточки меду, що закристилізувався, за сміттям можна простежити кожне переміщення клуба бджіл. На початку зимівлі краще покласти декілька аркушів паперу один на одний, а під час відвідування виймати верхній, зовсім не турбуючи при цьому бджіл. Такий метод дозволяє вчасно надати бджолам допомогу.
Якщо бджолина сім’я дуже непокоїться, у бджіл виникає сильний пронос, їхній вулик найкраще занести в тепле приміщення й оглянувши гніздо з’ясувати причину, що викликала захворювання. Необхідно перевірити якість і кількість корму у вулику. Іноді можна пересадити бджіл у новий вулик, на рамки з якісним запечатаним медом, а потім знову винести їх на вулицю.
Якщо бджоли застигли від голоду не більше ніж дві доби тому, їх ще можна оживити. Вулик заносять у добре натоплене (до +25 оС) приміщення і відкривають його. Бджіл, які сидять на рамках чи обсипалися, обприскують рідкою ситою (медяний напій). У гнізді розміщують по дві медяні рамки, вулик закривають щоб бджоли не вийшли з нього. Звичайно через дві – три години бджоли оживають і починають гудіти. Вулик переносять на пасіку, після чого бджоли заспокоюються. Після того як бджоли заспокояться льоток знову відкривають.
Поповнити кормові запаси можна, поставивши в гніздо поруч з клубом рамки з медом або поклавши плиском рамку запечатаного меду зверху інших рамок. Якщо немає меду, можна дати цукрову підгодівлю. Усю роботу здійснюють у зимівнику або в теплому приміщенні, куди заносять вулик.
Якщо занепокоєння бджіл викликане підвищеною температурою у вулику, то з такого вулика знімають подушки, котрі його утеплюють, залишивши тільки ряднинку, або трохи розсовують крайні дощечки стелі й додатково розширюють верхній і нижній льотки.
Якщо ж знову вдарили сильні морози, вулики утеплюють. Вулики можна вкрити утеплювальними подушками.
Підгодовування бджіл слід проводити обережно, щоб не порушити спокою бджіл і не допустити їхнього вильоту з вуликів. Найбільш прийнятними в зимовий час уважаються густі корми. Над клубом бджіл розміщують спеціально приготовлені цукрове кормове тісто (канді), цукрову помадку або цукрові льодяники, цукровий сироп.

Залишити коментар